To zależy. Tryb ciemny jest już praktycznie wszędzie, ale nie każde urządzenie oszczędza dzięki temu baterię. Od czego to zależy? Od zastosowanego ekranu w twoim smartfonie. Jeśli posiadasz urządzenie z wyświetlaczem OLED, włączenie trybu ciemnego jest jak zgaszenie części oświetlenia w salonie - oszczędność jest oczywista. 

Jak to działa? 

Ekrany w technologii OLED świecą inaczej niż tradycyjne wyświetlacze LCD. Piksele w OLED, które są czarne, nie konsumują energii, nie są "zapalane" i dzięki temu pobór energii jest mniejszy niż w przypadku ekranów LCD, które "zapalają" i pobierają taką samą energię niezależnie od tego czy wyświetlany obraz jest biały jak śnieg czy ciemny jak smoła.

Jeśli więc posiadasz czarną tapetę na ekranie w technologi OLED, zapalać się a co za tym zużywać cenne zasoby baterii będą jedynie te piksele, które mają wyświetlać barwę inną niż czarną. W przypadku takiej samej, czarnej tapety na ekranie LCD, zapalać będą się wszystkie piksele na ekranie, również te, które są czarne. W takim wypadku, nie ma mowy o oszczędzaniu energii pomimo aktywnego trybu ciemnego.

Podsumowując, tryb ciemny nie oszczędza twojej baterii, jeśli używasz urządzenia z wyświetlaczem LCD. Natomiast zdecydowanie wydłuża czas pracy w smartfonach wyposażonych w ekrany typu OLED. 

Jakie modele iphone są wyposażone w ekran typu OLED?

Iphone X, XS, XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max, 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max używa ekranów OLED. Natomiast Iphone XR, SE 2020, 11 i każdy Iphone przed X jest wyposażony w ekran typu LCD. 

Komentarze (0)

Jeszcze nie ma komentarzy, ale możesz to zmienić ;)