Jak ładować i dbać o baterie w iPhone? Poznaj 9 przykazań.

Dowiesz się:

 • Dlaczego bateria traci pojemność i szybko się rozładowuje?
 • Poznasz 9 sposobów na wydłużenie żywotności baterii.
 • Jak ładować iPhone?
 • Jak działa zoptymalizowane ładowanie?
 • Jak skalibrować baterie i dlaczego warto to robić?
 • Jak przechowywać urządzenia z baterią?
 • Jakie baterie są najlepsze do iPhone?

 

Wiedza w pigułce:

·      Bateria „trzyma” coraz krócej ze względu na zachodzące procesy elektrochemiczne doprowadzające do utraty zdolności przenoszenia ładunków elektrycznych z jednej na drugą elektrodę.

·      Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania baterii.

·      Jeśli to możliwe ładuj iPhone do 80% i rozładowuj do 20%.

·      Doładowuj baterię w tym zakresie, kiedy tylko masz okazję.

·      Włącz zoptymalizowane ładowanie w iOS.

·      Nie ładuj baterii na mrozie.

·      Nie ładuj w wysokich temperaturach. Unikaj wystawiania smartfonu na wysokie temperatury.

·      Korzystaj z pewnych, oryginalnych i wysokojakościowych ładowarek.

·      Regularnie kalibruj sterownik baterii.

·      Nieużywane urządzenia z baterią Li-ion przechowuj w temperaturze pokojowej i naładowane do 50%.

·      Montuj baterie wysokiej jakości.

Tak jak w kontekście naszego zdrowa lepiej zapobiegać niż leczyć, tak samo w przypadku naszych smartfonów lepsza jest profilaktyka niż przedwczesna wymiana baterii. Oczywiście nie zawsze jest łatwo utrzymać dobre nawyki i czasem ulegniemy smacznym pączkom, ale mamy świadomość, żeby z nimi nie przesadzać. Warto jest mieć podobną świadomość w zakresie dbania o zdrowie naszych baterii. Nawet częściowe trzymanie się dobrych praktyk eksploatowania baterii może wydłużyć jej żywotność o długie miesiące lub nawet lata.


W tym artykule nie będziemy skupiać się nad tym, co zrobić, żeby bateria dłużej działała na jednym ładowaniu. Skupimy się na tym, co zrobić, aby jak najwolniej traciła swoje właściwości chemiczne, a co za tym idzie, przez długi czas cieszyła wysoką wydajnością w czasie pracy.

 

Co powoduje, że bateria traci pojemność?

Akumulator w technologii litowo-jonowej (Li-ion) działa na zasadzie ruchu jonów pomiędzy dodatnią a ujemną elektrodą. Teoretycznie ten mechanizm powinien działać w nieskończoność jednak takie czynniki jak podwyższona temperatura, zbyt wysokie napięcia na anodzie (powyżej 4V), ilość cykli ładowania i starzenie się z czasem powodują nieodwracalną utratę pojemności w akumulatorach.

Gdyby dokonać sekcji zwłok baterii to okaże się, że ilość jonów litu odpowiedzialnych za przenoszenie ładunku eklektycznego pomiędzy elektrodami zmniejsza się na katodzie i na stałe utyka na powierzchni anody, tworząc film (nalot), który z każdym cyklem powiększa się i tworzy barierę utrudniającą reakcję z grafitem. To nieodwracalne zjawisko powoduje również, że katoda ma niższe stężenie litu w stosunku do początków jej działania, a na jej powierzchni powstaje podobna warstwa ograniczająca jej funkcjonowanie. Całe zjawisko można przyrównać do naszych płuc, które pod wpływem różnych czynników, takie jak pyłki lub dym papierosowy tracą swoją wydolność w przenoszeniu tlenu z powietrza do krwi. W przypadku baterii traci ona zdolność przenoszenia ładunków elektrycznych z jednej na drugą elektrodę.

 

Jak przedłużyć żywotność baterii?

1. Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania i jeśli to możliwe nie ładuj powyżej 80%.

Ograniczenie pełnego naładowania i rozładowania wydłuża żywotność baterii, ale zmniejsza jej wykorzystanie. Największa strata pojemności występuje podczas rozładowywania w pełni naładowanego akumulatora Li-ion do 0%. Natomiast najmniejsza utrata występuję przy ładowaniu do 75% i rozładowaniu do 65%. Jednak takie użytkowanie sprawdza się jedynie w sytuacji, gdy największe znaczenie ma trwałość baterii jak np. w satelitach. Wykorzystywanie zaledwie 10% pojemności baterii smartfonów byłoby bez sensu.

Dlatego konsensusem pomiędzy trwałością a praktycznością jest niedopuszczanie do rozładowania baterii poniżej 20% i ładowanie jej do 80%. Zatem kiedy iPhone przy 20% naładowania wyświetli komunikat o niskim poziomie baterii, to jest to ostatni dobry moment na podpięcie go do ładowarki. Natomiast najlepszym momentem na zakończenie ładowania jest poziom 80%.
Oczywiście niejednokrotnie potrzebujemy w pełni naładowanego akumulatora i tak też go wtedy ładujemy. Jednak w sytuacjach, w których możemy sobie na to pozwolić, warto trzymać się dobrych zwyczajów i użytkować telefon w zakresie 20-80% (im bardziej zbliżony przedział korzystania w idealnym zakresie 65-75%, tym lepiej).

 

2. Często doładowuj baterię.

Drugi punkt wiąże się z pierwszym, ale warto go dodatkowo podkreślić. Bateriom Li-ion w tym bateriom Pro Repair nie szkodzi doładowywanie. Kiedy tylko nadarza się okazja, a iPhone wskazuje wyraźnie poniżej 80% naładowania baterii, to warto go podładować. Dzięki temu bateria dłużej pracuje w optymalnych warunkach, a użytkownik ma dodatkowy zapas energii.

krotkie doladowanie nie szkodzi baterii

3. Włącz zoptymalizowane ładowanie.

Funkcja jest dostępna od iOS 13. Dzięki niej telefon analizuje nasze zwyczaje, uczy się tego, w jaki sposób i kiedy ładujemy smartfon. Wiele osób ma zwyczaj ładować telefon w nocy. Nie jest to zbyt zdrowe dla baterii i dlatego szczególnie wtedy przydatna okazuje się ta funkcja. Telefon naładuje się do 80% a następnie wstrzyma ładowanie, by niepotrzebnie nie obciążać ogniwa. Dopiero jakiś czas przed pobudką doładuje baterie do 100%. W perspektywie czasu takie zoptymalizowane ładowanie robi różnicę i pozytywnie wpływa na kondycję baterii. Nie jest jednak idealną ochroną dla baterii ze względu na ostateczne ładowanie do 100%.

4. Nie ładuj baterii w temperaturze otoczenia poniżej 0°C.

Chociaż wydaje się, że bateria w takich warunkach ładuje się normalnie, to jednak podczas ładowania w mrozie lit może trwale osadzać się na anodzie i w efekcie doprowadzi to do utraty pojemności.

5. Unikaj wysokich temperatur.

Wysoka temperatura to najgorszy wróg baterii. Wystawianie baterii na długie oddziaływanie wysokiej temperatury prowadzi do szybkiej utraty jej żywotności. Szczególnej uwagi wymaga ładowanie baterii w odpowiedniej, najlepiej pokojowej temperaturze. Podczas ładowania dbaj o wentylację urządzenia – ładowanie pod poduszką lub kocem nie jest najlepszym pomysłem 

Innym praktycznym przykładem, który stanowi najgorsze warunki dla baterii jest korzystanie z smartfonu na podszybiu samochodu. Upalne lato, włączona nawigacja, podpięta ładowarka i rozgrzany od promieni słonecznych telefon – to szybka droga do wymiany baterii. Poziom utraty pojemności w podwyższonej temperaturze ma bezpośredni związek z poziomem naładowania (SoC) – im wyższy poziom naładowania w momencie ekspozycji na ciepło tym bardziej niszczycielski efekt dla baterii. Zatem smartfon naładowany do 100%, znajdujący się na podszybiu w upalne lato to najgorsze co może spotkać twoją baterię. W takich warunkach zdecydowanie lepiej skorzystać z uchwytu montowanego na kratce, gdzie telefon będzie dodatkowo chłodzony przez nawiew.

 

ladowanie iphone - unikaj wysokich temperatur

6. Korzystaj z oryginalnych lub innych wysokojakościowych ładowarek.

Stabilna, dobra ładowarka stanowi podstawę dla zdrowia baterii. Zasada ta dotyczy również ładowarek samochodowych, których jakość tratuje się czasem jako drugorzędną kwestię. Jeśli nie jest to konieczne nie używaj tzw. szybkich ładowarek.

7. Wykonuj kalibracje sterownika (BMS) baterii.

Dokładność wskazań naładowania akumulatora zmniejsza się wraz z użytkowaniem i czasem. Sterownik baterii – czyli ta cyfrowa jej część ma za zadanie zarządzać baterią i dostarczać informację do iOS np. o szacowanej ilości dostępnej energii w elektrochemicznej części baterii – tej, która stanowi faktyczny „zbiornik” energii. Okresowa kalibracja tych dwóch elementów baterii sprawia, że korygowane są błędne szacunki w wyniku czego ios pobiera aktualne informacje o baterii i poprawnie optymalizuje jej pracę. Namacalną korzyścią kalibracji baterii w iPhone jest wyświetlanie prawidłowego poziomu naładowania baterii – nie występują skoki procentowe wskaźnika naładowania czy niespodziewane restarty smartfonu.

Na czym polega kalibracja sterownika w iPhone? Nie ma to nic wspólnego z tzw. formatowaniem baterii. Chodzi jedynie o poinformowanie sterownika o aktualnej maksymalnej pojemności ogniwa. Uzyskuje się to poprzez celowe jej rozładowanie do 0%, w ten sposób stawia się „flagę” punktu rozładowania. Następnie musimy naładować urządzenie do 100% i kontynuować ładowanie przez około 2 godziny – w ten sposób stawiamy „flagę” pełnego naładowania. Dystans pomiędzy tymi dwoma „flagami” to aktualna maksymalna pojemność. Rozładowanie baterii w celu kalibracji baterii przynosi więcej korzyści niż szkód, dlatego jest to jedyna zdrowa okazja do rozładowania baterii. Kalibrację baterii warto powtarzać co około 3 miesiące. Najlepszy efekt uzyskamy kiedy smartfon będzie wyłączony podczas ładowania.

Jak ładować wyłączonego iPhone? Podpinamy ładowarkę do rozładowanego telefonu, po kilku chwilach urządzenie automatycznie się wybudzi i wtedy wyłączamy je ponownie.

Jak kalibrować baterie iPhone? Krok po kroku:

 • Rozładuj smartfon do 0%. Jeśli to możliwe w celu uzyskania dokładniejszych wyników pozostaw go rozładowanym przez kilka godzin.
 • Podłącz ładowarkę i zaczekaj aż telefon się wybudzi.
 • Wyłącz urządzenie.
 • Ładuj przez 3 do 5 godzin (5 godzin w przypadku starszych modeli).
 • Włącz urządzenie i wykonaj twardy reset. W tym celu przytrzymaj home + przycisk boczny w przypadku starszych iPhone lub przycisk boczny + przycisk zmniejszenia głośności w iPhone 7. W nowszych modelach naciśnij przycisk zwiększenia głośności i szybko go zwolnij, następnie naciśnij przycisk zmniejszenia głośności i szybko go zwolnij, a następnie naciśnij i trzymaj przycisk boczny aż pojawi się logo Apple.
 • Odłącz ładowarkę

8. Niektóre etui należy zdjąć do ładowania.

Zdarza się, że podczas ładowania etui akumuluje ciepło zwiększając temperaturę urządzenia. Jeżeli zauważysz, że telefon się nagrzał, wyjmij go z etui.

9. Przechowuj urządzenie naładowane do 50%.

Jeżeli nie będziesz używać urządzenia z akumulatorem litowo-jonowym przez dłuższy czas to zadbaj o jego odpowiednie przechowywanie. Najlepiej przechowuj urządzenie w chłodnym pomieszczeniu (nie więcej niż 32°C) naładowane do 50%.

 

Z artykułu dowiedziałeś się, dlaczego z czasem bateria szybko się rozładowuje. Poznałeś również 9 sposobów na zachowanie jej w dobrej kondycji. Jeżeli część z tych wskazówek uznajesz za zbyt problematyczne – to najpewniej masz rację. Smartfony, tablety, laptopy są dla nas, a nie na odwrót. Nie każdy przecież chce chuchać i dmuchać na baterię, by później sprzedać ją niemal niezużytą komuś innemu. Jednak przy takim bezkompromisowym użytkowaniu smartfonu musisz liczyć się z tym, że twoja bateria szybciej się zużyje i będziesz musiał ją wymienić.

Jaka jest najlepsza bateria do iPhone?

Niektórzy twierdzą, że powinno się montować wyłączenie oryginalne baterie. Takie baterie są jednak dostępne wyłącznie w autoryzowanych serwisach Apple. Wysoka cena, konieczność udania się i pozostawienia smartfonu w serwisie sprawiają, że nie zawsze jest to opłacalne, wygodne czy osiągalne. Należy również pamiętać, że technologia stale idzie do przodu, a oryginalne baterie są konstrukcjami często sprzed kilku lat.

 

 

Dlatego opcja wartą rozważenia są wysokiej jakości zamienniki. Zamienniki pochodzące z dobrego źródła potrafią być dojrzalszą, lepszą konstrukcją niż starszy oryginalny brat. Wielu z naszych klientów ocenia baterie Pro Repair jako najlepsze baterie do iPhone na polskim rynku (porównanie na podstawie ocen baterii na Allegro). Baterie Pro Repair do iPhone charakteryzują się wysoką jakością ogniwa i sterownika baterii. Wyższa jakość to też wyższa tolerancja na złe nawyki, z którymi będzie mogła mieć styczność podczas użytkowania. Z badań wynika, że nasze baterie zachowują sprawność przez około 500 cykli ładowania. Użyte w bateriach sterowniki zapewniają doskonałą współpracę z urządzeniem i przekazują możliwie najdokładniejsze dane o ogniwie do iOS. Dzięki oryginalnemu sterownikowi TI użytkownik ma dostęp do rzeczywistej kondycji baterii (SoH), która jest aktualizowana zgodnie z aktualnym zużyciem, co ma wpływ na płynną pracę i odpowiednią optymalizację iPhone.

 

Zależy nam aby wymiana baterii była możliwa dla każdego, dlatego nasze baterie sprzedajemy w zestawie z narzędziami i instrukcją wymiany. Dzięki temu możesz wymienić baterie w swoim iPhone samodzielnie krok po kroku lub jeśli nie czujesz się na siłach, możesz kupić naszą baterię i zlecić wymianę wyspecjalizowanym serwisom naprawczym.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Jeszcze nie ma komentarzy, ale możesz to zmienić ;)